פרויקט: נשים מחזירות לעצמן כוח


פרויקט העוסק בייצוג של (בעיקר) נשים בתביעות נזיקיות שבמרכזן מעשי אלימות מינית, למול תוקפיהם/ן הישירים ולמול צדדים שלישיים וציבוריים שבכוחם להביא לשינוי מהותי במדיניות החברתית העגומה הננקטת כיום כלפי קורבנות אלה.

 

התיקים/פעילויות:

  • ת"א (חיפה, מחוזי) 205/05 פלונית נ' מזרחי (2008)  – אישה שעברה אונס קשה ביותר ע"י שישה גברים.
  • ת"א (תל-אביב-יפו, מחוזי) 2271/04 עזבון המנוחה תמר ברז ז"ל ואח' נ' ביתילי בע"מ
  • ע"א 72/08 ר' נגד משרד החינוך (2009)- החלטה תקדימית ופורצת דרך בעבור נשים נפגעות תקיפה מינית באשר הן.
  • פרשת ד.מ (ניתן 16/05/11): אישה דתיה שעברה התעללות מינית ונפשית על-ידי בעלה לפני למעלה מ-10 שנים. פסה"ד קבע כי על הנתבע לפצות את גרושתו בסכום של 450,000 ש"ח.
  • פרשת ענת אלימלך: בתביעה על רצח השחקנית ענת אלימלך ז"ל. ביהמ"ש הטיל אחריות וקבע באופן חד משמעי כי בן זוגה, דויד אפוטה, הוא זה שרצח אותה ושאחיו יוסף אפוטה שיבש את הזירה לאחר הרצח. בנוסף פסה"ד מטיל אחריות נזיקית על האח יוסף אפוטה וחייבו לשלם לתובעים סכום סך של 300,000 ש"ח. בעקבות פסה"ד מרכז תמורה מתכוון להגיש הצעת חוק, לפיה המשטרה מחויבת לחקור את סיבת הרצח גם כאשר החשוד מתאבד. הצעת חוק שבאה לפתור את הבעייתיות במערכת, היות ובדר"כ במקרים מעיין אלו בהם אישה נרצחת על-ידי בן זוגה שמתאבד לאחר מכן, התיק נסגר ולא מתקיימת חקירה.
  • פרשת מ: ייצוג אישה תובעת אישה שבעלה השוטר ניסה לרצוח אותה ביריית מאקדח השרות שלו ואז ניסה להתאבד. מ' הגישה מספר תלונות נגד בעלה במשטרה, אולם המשטרה לא עשתה דבר ועל אף התלונות נגדו בגין איומים האקדח לא נלקח ממנו. למזלה הרב של מ' היא נשארה בחיים. תביעתה של מ' הוגשה הן כנגד בעלה לשעבר והן כנגד המשטרה מתוך מגמה לשנות את מדיניותה של המשטרה בחקירת מקרי אלימות נגד נשים.