פרויקט: "חופש המחאה"


מרכז תמורה עורך סדנאות המעניקות ידע משפטי תאורטי ומעשי הנדרש להגשת תביעה קטנה, המהווה כלי אפקטיבי בידיו של האזרח/ית הפשוט/ה להשגת צדק מיידי. הסדנאות מתארחות בפרויקטים שונים של המרכז, ומופצות כהכשרות של פעילים חברתיים בכל רחבי הארץ.

החיבור בין תביעה קטנה לסעד משפטי בגין הפרת הזכות להפגין נתפס עבורנו כטבעי וככזה המגשים את מטרת הקמת מוסד התביעות הקטנות.

 

לעיתים, לפני ההפגנה, בעיצומה ואף לאחריה- עשוי האזרח להיתקל בפעולות משטרה לא חוקיות הכוללות בין היתר: עיכוב שווא (לדוגמא, החזקת פעילה בניידת לאורך שעות ללא סבה) ;הפעלת כוח פיזי כלפי פעיל ללא כל הצדקה (לדוגמא, פעיל העומד במקום מותר עם שלט ושוטר פוגע פיזית מבלי אזהרה או סיבה נראית לעין) והשפלה שעולה לכדי קיומה של עוולת לשון הרע (לדוגמא, שוטר הקורא קריאות גנאי מיניות כלפי פעילות). 

 

הפעולות לעיל, מפרות את הזכות להפגין ועשויות למנוע מהאזרחים לממשה. על מנת להילחם בתופעות אלו, מציע המרכז סדנא ייעודית שמטרה הצגת אפשרות הגשת תביעה קטנה נגד המשטרה.

 

לתביעה קטנה קיימים יתרונות רבים. לשיטתנו, מתן אפשרות לפעילות/ים להציג את שהתרחש ללא תיווך של עורך דין בבית משפט ובסדרי דין יחסית "מינימליים" מהווים את היתרון המשמעותי ביותר להגשת תביעה מסוג זה.

בנוסף, עליות הגשת התביעה הן נמוכות ובדרך כלל קיים זמן המתנה קצר יחסית למשפט.

 

אנו מציעות לקבוצות וארגונים סדנא 

קצרה בה ניתן ללמוד יותר על מאפייני התביעה הקטנה ודרך הגשתה. הסדנאות מועברות על-ידי סטודנטים וסטודנטיות בקליניקת תמורה, מביה"ס למשפטים, המכללה למנהל.

ניתן למצוא בקישור הבא הסבר נוסף ומרחיב על דרכי הגשת התביעה ועל עילות התביעה:

https://indd.adobe.com/view/db721b41-1a92-474c-a121-f17a6172aea1

 

לפרטים ניתן ליצור עימנו קשר בכפתור: צרו קשר.